Co oryginalnego zjeść w Pieninach?
- By : Browary-jakubiak.pl
- Category : Kulinaria
Regionalne jedzenie
Ważnym czynnikiem wpływającym na ocenę minionej podróży są posiłki. Większość regionów turystycznych posiada własne unikalne dania, które przyciągają turystów do odwiedzenia danego miejsca. Mieszkańcy Pienin i najbliższych okolic, również posiadają własne dania, z których mogą być dumni. Podobnie jak w innych regionach górskich podstawą tutejszej kuchni są takie warzywa jak kapusta i ziemniaki, produkty mleczne szczególnie sery owcze, mięsa baranie i jagnięce, a także pozostałe produkty jak ryby, kasze i grzyby. Tutejsi mieszkańcy kultywują tradycje kulinarne, gromadząc i przyrządzając dania według starych receptur.
Popisowe dania kuchni regionalnej
Teraz postaram się przedstawić kilka oryginalnych przykładów dan kuchni Pienińskiej.
Pierwszym daniem głównym, które chciałbym przedstawić, są gałuski, nazywane również gałuszkami. Są to kluski przygotowane z ugotowanych ziemniaków, do których dodana jest bryndza ( miękki ser z owczego mleka ) lub tłuszcz. W celu uzyskania wyjątkowego smaku dodawana jest do nich wędzona słonina. Kolejnymi potrawami są gotowane suszone gruszki zatrzepane mąką zwane potocznie pamułą jak i Wielkanocna trzęsionka. Druga z wymienionych jest pełna goryczy, co ma podkreślać klimat świąt Wielkiejnocy.
Po daniach głównych czas na desery. Najmocniej kojarzonym tego typu potrawą są placki drożdżowe zwane kołocami, podawane z farszem ziemniaczanym lub serowym. Innym deserem doskonale wpisującym się klimat kuchni Pienińskiej są pieczone jabłka z konfiturą.
Jak przygotować pienińską potrawę samemu?
Częstą sytuacją jest, że osoby, które zasmakowały tutejszej kuchni, chciałyby samodzielnie coś upichcić. Łatwym daniem do przygotowania jest kulasa. Jest to razowa mąka gotowana z mlekiem i serwowana z okrasą. Żeby wystartować z przyrządzaniem, nie jest wymagana zbyt wielka wiedza kucharska, wsypujemy ostrożnie mąkę do wrzącego i osolonego mleka. Następnie, aby zapobiec zbijaniu się mąki w bryły, należy mieszać ją przez cały czas. Tak ugotowaną potrawę należy wlać na talerz i polać np. omastą. Pienińskie danie gotowe.