Sprawdzony przepis na pierniczki bez glutenu!

Kulinaria

Pierniczki kojarzą się wszystkim ze świętami Bożego Narodzenia, ale okazuje się, że część z nas nie może ich jeść. Chodzi tutaj oczywiście o tych, którzy mają problem z trawieniem glutenu. Jednak, jest na to ratunek! Oto jedyny w swoim rodzaju przepis na pierniczki bez glutenu!

Składniki

• 500 g mąki gryczanej
• 150 g masła
• 125 g cukru
• 125 g miodu, najlepiej płynnego
• 2 łyżeczki przyprawy korzennej do piernika
• jedna łyżeczka cynamonu
• 2 łyżeczki kakao
• pół łyżeczki proszku do pieczenia
• jedna łyżeczka sody oczyszczonej
• 2 żółtka jaj
• 2 łyżki słodkiej śmietany 30%

Pierniczki bez glutenu– przygotowanie

1. Przygotuj mały rondelek, do którego włożysz masło, cukier, miód przyprawę korzenną, cynamon i kakao. Podgrzewaj całość, aż masło się rozpuści i wszystkie składniki się połączą. Odstaw całość do przestudzenia.
2. Rozpuść sodę oczyszczoną wy odrobinie wody i Dodaj ją do masy miodowej. Możesz użyć do tego trzepaczki.
3. Do całości dodaj żółtka jajek. Bardzo istotne jest to, żeby masa była chłodna, bo inaczej żółtka się zetną.
4. Przesiej mąkę i wymieszaj ją z proszkiem do pieczenia. Połącz z masą miodową i zagniataj ciasto. Powinno ona mieć gładką konsystencję. Kiedy tak jest, Dodaj śmietany inni wygniatam i jeszcze przez chwilę.
5. Nabierz trochę ciasta i wałkujemy pomiędzy 2 kawałkami papieru do pieczenia. W ten sposób nie będzie się ono przyklejać i łatwiej będzie je rozwałkować. Ciasto powinno mieć około 7 mm grubości.
6. Przygotuj foremki do wykrawania ciasta i wytnij pierniczki. Jeśli ciasto przykleja się do foremek, posępna nią trochę mąki gryczanej. Tak wykrojone ciastka podważaj nożem od spodu i przekładaj na blachę, którą wyłożyłeś papierem do pieczenia.
7. Całą blachę wstaw do piekarnika nagrzanego do 180°C. Jeśli możesz, ustaw grzanie z góry i z dołu. Piecz je przez 10 minut, ale Obserwuj czy się nie przypalają. Po upieczeniu zostaw je na blaszce przez chwilę, żeby lekko przestygły.
8. Następnie przełóż je na kratkę i pozwól im wystygnąć. Zaraz po upieczeniu będą one miękkie, a kiedy wystygną zaczną twardnieć.
9. Tak przygotowane pierniczki możemy lukrować i ozdabiać w nasz ulubiony sposób. Możemy użyć orzechów, posypek i innych dodatków. Wszystko to będzie doskonale pasowało do naszych pierniczków bezglutenowych.
Tak przygotowane pierniczki należy przechowywać w szczelnej, metalowej puszce. Jeśli takiej nie mamy, nadadzą się też woreczki strunowe, lub zwykłe pojemniki na żywność. Chodzi o to, żeby pierniczki nie wyschły. Wtedy staną się twarde. Smacznego!

 

Kulinaria
Gdzie w Warszawie zorganizować event?

Warszawa to duże miasto – stolica, która tętni życiem i nigdy nie zasypia. Wydawałoby się, że miejsc na organizację wydarzeń oraz eventów jest pod dostatkiem. Nie zawsze jednak spełniają one oczekiwania organizatora. Tymczasem wybór odpowiedniej przestrzeni to kluczowy element organizacji każdego wydarzenia. Podpowiadamy zatem, gdzie w Warszawie zorganizować event. To …

Kulinaria
Smak bezalkoholowych mocktaili

Mocktaile: czy napoje bezalkoholowe są dobre w smaku? Piwa bezalkoholowe albo egzotyczne mocktaile dla kierowców – to już nic nadzwyczajnego. Wielu się jednak zastanawia, czy napoje bezalkoholowe są dobre w smaku. Postanowiliśmy to sprawdzić. Rozsiądź się więc wygodnie, weź do ręki szklaneczkę i przeczytaj nasz artykuł. Bezalkoholowy Old Fashioned Na …

Kulinaria
Makaron z serem – przepisy, pomysły

Makaron z serem to danie, które cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Jest to potrawa, która idealnie łączy prostotę przygotowania z wyjątkowym komfortem, jakiego dostarcza spożywanie gorącego, serowego posiłku. Makaron z serem może być przygotowany na wiele różnych sposobów, co sprawia, że jest to danie wyjątkowo uniwersalne. Od szybkich …