Kotlet z ziemniakami na niedzielę – tradycja?

Kulinaria

Człowiek coraz chętniej eksperymentuje w kuchni z nowymi produktami czy smakami, ale są dania, które nie tylko kojarzą się z tym, co jadło się jako dziecko, lecz są tradycją – posiłkami, na które przepisy przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Czy znając wiele takich dań, można zastanowić się, czy ziemniaki i kotlet to tradycja na niedzielny obiad, czy jednak wymysł ostatnich kilku dekad.

Tradycja w polskiej kuchni

Kto czytał największą polską epopeję, jaką jest „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, ten z pewnością pamięta opisy bigosu, jakie się w niej pojawiały. Już wtedy, w dziewiętnastym wieku, było to danie, które pojawiało się na stołach i śmiało można powiedzieć o nim, że było tradycyjną polską potrawą.

Wśród nich można również natknąć się na czerninę, czyli zupę z krwi, dania z dziczyzny, potrawy, które gotowały prapraprababki. Przepisy na nie trafiały do rąk kolejnych pokoleń, zostawały modyfikowane zgodnie z upływem czasu. Jednak czy każdą potrawę, jaką kojarzy się z lat dzieciństwa, można określić mianem tradycyjnej?

Kotlet nasz smaczny

Od wielu lat tysiące Polaków kojarzy niedzielny obiad z dwoma daniami: rosołem oraz talerzem pełnym ziemniaków, ze sporych rozmiarów kotletem schabowym i sałatką lub surówką. Do używanego języka potocznego weszło nawet wyrażenie „zjedz mięsko, ziemniaczki zostaw”, które ma świadczyć o tym, że nawet małe dzieci, które często są niejadkami, zaznajamiają się z tym daniem.

Czy można odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy czy ziemniaki i kotlet to tradycja na niedzielny obiad? Można spróbować i pochylić się nad historią polskiej kuchni. Ziemniaki nie zawsze były częścią głównego dania – zaczęły wypierać na tym miejscu kaszę na początku dwudziestego wieku. Szerszy dostęp do mięsa, z którego można przygotować smaczne kotlety, to także na dobrą sprawę ostatnie stulecie. Wynika z tego, że takie obiadowe połączenie nie gości na polskich stołach bardzo długo, jednak nie ma większych wątpliwości, by powiedzieć, że jest na dobrej drodze – sądząc po ilości konsumpcji w każdą niedzielę – by wkrótce stać się stałą, polską tradycją.

 

Kulinaria
Gdzie w Warszawie zorganizować event?

Warszawa to duże miasto – stolica, która tętni życiem i nigdy nie zasypia. Wydawałoby się, że miejsc na organizację wydarzeń oraz eventów jest pod dostatkiem. Nie zawsze jednak spełniają one oczekiwania organizatora. Tymczasem wybór odpowiedniej przestrzeni to kluczowy element organizacji każdego wydarzenia. Podpowiadamy zatem, gdzie w Warszawie zorganizować event. To …

Kulinaria
Smak bezalkoholowych mocktaili

Mocktaile: czy napoje bezalkoholowe są dobre w smaku? Piwa bezalkoholowe albo egzotyczne mocktaile dla kierowców – to już nic nadzwyczajnego. Wielu się jednak zastanawia, czy napoje bezalkoholowe są dobre w smaku. Postanowiliśmy to sprawdzić. Rozsiądź się więc wygodnie, weź do ręki szklaneczkę i przeczytaj nasz artykuł. Bezalkoholowy Old Fashioned Na …

Kulinaria
Makaron z serem – przepisy, pomysły

Makaron z serem to danie, które cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Jest to potrawa, która idealnie łączy prostotę przygotowania z wyjątkowym komfortem, jakiego dostarcza spożywanie gorącego, serowego posiłku. Makaron z serem może być przygotowany na wiele różnych sposobów, co sprawia, że jest to danie wyjątkowo uniwersalne. Od szybkich …